Akciğer iltihabına ne iyi gelir? Akciğer iltihabı nasıl temizlenir Akciğer üşütmesi nedir?

Pnömoni ?

Pnömoni, akciğerlerin enfeksiyonudur. Hemen hemen tüm pnömoni vakalarına viral veya bakteriyel enfeksiyonlar neden olur.  

Pnömoni ilk teşhis edildiğinde, enfeksiyonun bir virüs veya bakteriden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olmanın çoğu zaman bir yolu yoktur. Bu nedenle doktorunuzun antibiyotiklerle tedavi etmesi gerekecektir.  

Zatürreyi tedavi eden birden fazla antibiyotik vardır. İlk ilaç seçimi, büyük olasılıkla sahip olduğunuz pnömoni kategorisine göre yapılır. İki ana kategori toplumdan edinilmiş pnömoni (CAP) ve sağlık bakımıyla ilişkili pnömonidir (HCAP). 

Toplum kökenli pnömoni, yakın zamanda hastanede veya huzurevinde kalmamış bir kişide görülen pnömoniyi ifade eder. CAP’nin en yaygın bakteriyel nedeni Streptococcus pneumoniae’dir . 

Sağlık bakımı ile ilişkili pnömoni, şu anda hastanede olan veya yakın zamanda hastanede veya huzurevinde bulunan bir kişide gelişen pnömoniyi ifade eder. Bu pnömoniler daha ciddi olma eğilimindedir. Bir hastanede bulunan organizmalar çoğu zaman birçok antibiyotiğe dirençli hale gelir. Ayrıca hastanede yatan hastalar genellikle diğer hastalıklar nedeniyle zayıflar ve enfeksiyonla daha az mücadele edebilirler. 

Ağızdan veya mideden kimyasal tahriş edici maddeler ve bakteriler akciğerlere solunduğunda aspirasyon pnömonisi adı verilen bir tür pnömoni gelişir. Felç geçiren ve yutma reflekslerini kontrol etmekte güçlük çeken kişilerde veya alkol veya diğer aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle bilinçsiz olan kişilerde daha yaygındır.  

Bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda, pnömoniye neden olan organizmalar, diğer pnömoni türlerinde görülenlerden farklıdır. 

Semptomlar

Çoğu pnömoni türü ateşe, balgamla öksürüğe (öksürük mukus), nefes darlığına ve yorgunluğa neden olur. Yaşlı hastalarda, yorgunluk veya kafa karışıklığı tek veya en belirgin semptom olabilir. Viral pnömonide balgamsız kuru öksürük daha yaygındır. 

Teşhis

Doktorunuz önce belirtilerinizi soracaktır. Fizik muayene sırasında doktorunuz hızlı nefes alıp almadığınızı kontrol edecektir. Dudaklarınızda, tırnaklarınızda veya ellerinizde kafa karışıklığı ve morumsu bir renk tonu arayacaktır çünkü bu semptomlar kanınızda düşük oksijen seviyelerine sahip olduğunuzu gösterebilir. Bir sağlık uzmanı, bir stetoskop kullanarak, akciğerlerden gelen anormal sesleri arkanızdan dinleyebilir. Pnömoni teşhisi çoğunlukla göğüs röntgeni ile doğrulanır. 

Doktorunuz, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin yükselmesini aramak ve elektrolitlerinizin ve böbrek fonksiyonunuzun normal olduğundan emin olmak için kan testleri isteyebilir. Balgam veya kanınızın örnekleri de pnömoninizin spesifik nedenini belirlemek için bir laboratuvara gönderilebilir. Bulaşıcı organizmanın tanımlanması, doktorunuzun enfeksiyonu tedavi etmek için en iyi antibiyotiği seçmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, hiçbir organizma tanımlanamadığında bile, pnömoni antibiyotiklerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. 

Beklenen süre

Pnömoninin ne kadar sürdüğü, antibiyotiğe ne kadar erken başladığınız ve sahip olabileceğiniz diğer tıbbi sorunlara bağlı olarak birkaç günden bir haftaya veya daha uzun bir süreye kadar değişebilir. Zatürree için antibiyotik tedavisi genellikle 5 ila 14 gün sürer. Pek çok insan, zatürree öncesi sahip oldukları enerji düzeyini geri kazanmanın birkaç haftadan birkaç haftaya kadar sürdüğünü fark eder. 

Önleme

Aşılama, risk altındaki kişileri S. pneumoniae enfeksiyonundan korumaya yardımcı olur. Şu anda 2 aşı stratejisi önerilmektedir. İki aşı, birkaç ay arayla verilen PCV13 (Prevnar) ve PPSV23’tür (Pneumovax). Ciddi pnömoni geliştirme riski ortalamanın üzerinde olan 65 yaş ve üstü ve 19 ila 64 yaş arası kişiler için önerilir. Bu, sigara içenleri ve aşağıdakilere sahip kişileri içerir:  

  • Astım dahil akciğer hastalığı 
  • Kalp hastalığı  
  • Karaciğer hastalığı  
  • Böbrek hastalığı  
  • Hasarlı bir dalak veya dalak yok  
  • Belirli kanser türleri veya kanser tedavisi gören  
  • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi 

5 yaşından küçük çocuklar bir dizi 4 PCV13 enjeksiyonu almalıdır. Çoğunlukla menenjit ve kulak enfeksiyonu riskini azaltmak için kullanılsa da zatürre riskini de azaltır. 

Yılda bir kez verilen grip aşısı hem gribi hem de bakteriyel enfeksiyonları veya gribi takip edebilen zatürreyi önleyebilir. 6 aydan büyük herkes aşı olmalıdır.  

Grip aşısına bir alternatif, FluMist adı verilen nazal grip aşısıdır . Solunan ve enjeksiyon gerektirmeyen canlı, zayıflatılmış bir virüs şeklidir. 2-49 yaş arası sağlıklı kişilerde kullanım için onaylanmıştır.  

Tedavi

Pnömoninin ana tedavisi bir veya daha fazla antibiyotiktir. Daha genç veya sağlıklı bir kişi evde antibiyotiklerle güvenle tedavi edilebilir ve birkaç gün içinde kendini daha iyi hissedebilir. Bazı insanlar daha yüksek komplikasyon riski altındadır ve iki gün ila bir hafta hastanede kalmaları gerekebilir. 60 yaşından büyük veya kalp yetmezliği, aktif kanser, kronik böbrek hastalığı veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi başka hastalıkları olan kişileri içerir.  

Antibiyotiklere ek olarak, pnömoni için diğer tedaviler arasında dinlenme, yeterli sıvı ve kandaki oksijen seviyesini yükseltmek için ek oksijen bulunur. 

Bir Profesyonel Ne Zaman Aramalı

Bir virüsün neden olduğu basit bir soğuk algınlığı veya bronşit, pnömoni ile aynı semptomların çoğunu paylaşabilir. Öksürüğünüz yeşil veya kahverengi renkli balgam ürettiğinde, titriyorsanız veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız pnömoni mümkündür. Bu durumlarda acil bir değerlendirme için doktorunuzu aramalısınız.  

Ayrıca, soğuk algınlığı veya bronşit teşhisi konduysa ve semptomlar kötüleşiyorsa veya bir hafta sonra devam ediyorsa, başka bir değerlendirme için doktorunuzun ofisini aramalısınız.

Prognoz

Çoğu pnömoni, özellikle antibiyotikler erken başlanırsa başarıyla tedavi edilir. Zatürree ölümcül olabilir. Çok yaşlı ve kırılgan olanlar, özellikle birçok başka tıbbi durumu olanlar, en savunmasız olanlardır.  

Pnömoni genellikle akciğerlerde kalıcı hasara neden olmaz. Nadiren, zatürree, enfekte sıvının ampiyem adı verilen akciğerin dışında toplanmasına neden olur. Ampiyemin özel bir tüp veya ameliyatla boşaltılması gerekebilir. Aspirasyon pnömonisi ile, etkilenen akciğer, haftalarca antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyan bir akciğer apsesi geliştirebilir.

Bir Cevap Yazın