Kireçlenmeye karşı elma sirkesi nasıl kullanılır? ne iyi gelir Kireçlenmeye hangi bitki iyi gelir? Eklem kireçlenmesi neden olur? hepsi sizler için yazımıda…

Osteoartrit nedir?

Bir eklemin içinde kıkırdak denen bir doku eklemi yastıklar ve kemiklerin birbirine sürtünmesini engeller. Osteoartrit, bir eklemin kıkırdağı aşındığında (bozulduğunda) ortaya çıkar. Kemikler birbirine sürtünmeye başlayarak ağrıya ve eklemi hareket ettirmede zorluğa neden olur. Osteoartrit ayrıca, yer yer genişleyebilen yakındaki kemikleri de etkileyebilir. Bu genişlemelere kemik çıkıntıları veya osteofitler denir. 

Artrit terimi eklem iltihabı anlamına gelse de, osteoartritli çoğu kişinin eklemlerinde nispeten az iltihap vardır. Bu nedenle ve bu tip artrit, eklemlerin yaşa bağlı dejenerasyonundan kaynaklanıyor gibi göründüğünden, birçok uzman ve sağlık uzmanı buna dejeneratif eklem hastalığı adını vermeyi tercih ediyor. 

Osteoartrit hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Osteoartrit ile ilişkili ağrı önemli olabilir ve genellikle hareketle daha da kötüleşir. Osteoartrit bir eklemle sınırlı olabilir veya bir eklemde başlayabilir, genellikle diz, kalça, el, ayak veya omurga veya birkaç eklemi içerebilir. El etkilenirse, genellikle parmakların birçok eklemi artritik hale gelir. 

Osteoartritin muhtemelen tek bir nedeni yoktur ve çoğu insan için hiçbir neden tespit edilemez. Yaş, önde gelen bir risk faktörüdür, çünkü osteoartrit genellikle insanlar yaşlandıkça ortaya çıkar. Bununla birlikte, araştırmalar, eklemlerin her zaman insanlar yaşlandıkça bozulmadığını göstermektedir. Diğer faktörler osteoartrite katkıda bulunuyor gibi görünmektedir. Sporla ilgili yaralanmalar veya işteki tekrarlanan hareketlerin neden olduğu tekrarlanan küçük yaralanmalar, osteoartrit gelişme riskini artırabilir. Genetik de bir rol oynar. Obezite, dizlerde osteoartrit gelişme riskini artırıyor gibi görünmektedir.

 

Osteoartrit riskini artıran diğer faktörler şunlardır: 

 • Hemofili veya diğer kanama bozukluklarında olabileceği gibi, eklem içine tekrar tekrar kanama atakları 
 • Eklemdeki ürik asit veya kalsiyum kristallerinin iltihaplanma ataklarına neden olduğu tekrarlanan gut veya psödogut atakları 
 • Avasküler nekroz, eklem yakınındaki kemiğe giden kan akışının kesilerek kemik ölümüne ve sonunda eklem hasarına yol açtığı bir durum – Kalça en sık etkilenir. 
 • Romatoid artrit gibi önceki romatizmal hastalıkların neden olduğu kronik (uzun süreli) iltihaplanma 
 • Genetik bir anormalliğin eklemlerde ve vücudun diğer kısımlarında çok fazla demire yol açtığı hemokromatoz gibi metabolik bozukluklar 
 • Eklem enfeksiyonu 

Bir teoriye göre, bazı insanlar kusurlu kıkırdak veya eklemlerin uyumunda küçük kusurlarla doğarlar ve bu insanlar yaşlandıkça eklemde kıkırdakların parçalanma olasılığı daha yüksektir. 

Kadınlar, osteoartritten erkeklerden biraz daha sık etkilenir. 

Osteoartrit, Amerika Birleşik Devletleri’nde tahmini 15,8 milyon kişiyi etkileyen en yaygın tıbbi durumlardan biridir. Pek çok insanda tanınmaz hale gelir. Osteoartriti olanların yarısı kadarının, yaşadıkları ağrı ve sertliğin osteoartrit belirtileri olduğunu bilmediği tahmin edilmektedir.

Semptomlar

Osteoartrit belirtileri şunları içerir: 

 • Aktiviteden sonra veya hava değişikliğine tepki olarak eklem ağrısı ve şişme 
 • Sınırlı esneklik, özellikle bir süre hareket etmeyince 
 • Heberden düğümleri olarak adlandırılan parmakların ucunda veya Bouchard düğümleri olarak adlandırılan parmakların orta eklemlerinde kemikli yumrular 
 • Eklem hareket ettirildiğinde taşlama hissi 
 • Bir kol veya bacakta uyuşma veya karıncalanma; artrit, bir sinire baskı uygulayan kemik değişikliklerine neden olduysa meydana gelebilir; örneğin boyunda veya sırtta 

Osteoartriti olan kişiler genellikle eklem merkezli derin bir ağrıdan şikayet ederler. Tipik olarak, eklem kullanılarak ağrı şiddetlenir ve istirahat ile giderilir. Bununla birlikte, hastalık kötüleştikçe ağrı daha sabit hale gelir. Çoğunlukla, gece boyunca ağrı önemli olduğunda, uykuya müdahale eder.

Teşhis

Osteoartritin genetik bir bileşeni var gibi göründüğü için doktorunuz ebeveynlerinizde osteoartrit hakkında sorular sorabilir. 

Eklem veya eklem çevresinde hassasiyet, sıcaklık ve şişlik olup olmadığına bakarak sizi muayene edecektir. Doktorunuz röntgen isteyebilir, ancak osteoartrit en erken evrelerinde belirgin olmayabilir ve birçok kişinin hiçbir semptomu olmamasına rağmen röntgende eklemlerde osteoartrit vardır. Sağlık uzmanınız ayrıca başka bir artritik durumun kanıtını aramak için kan testleri isteyebilir.

Beklenen süre

Osteoartrit, genellikle zamanla yavaş yavaş kötüleşen uzun süreli bir durumdur.

Önleme

Çoğu osteoartrit vakasını önlemenin güvenilir bir yolu yoktur. Bununla birlikte, hastalığa yakalanma riskini artıran bazı faktörleri kontrol edebilirsiniz. Yapabilirsin: 

 • İdeal vücut ağırlığını koruyun. 
 • Büyük kazaları ve yaralanmaları önleyin. 

Ayrıca hemokromatoz, gut veya enfeksiyon gibi eklem hasarına katkıda bulunabilecek herhangi bir durumu önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Tedavi

Tedavi, ağrıyı yönetmeye ve eklemi kullanma yeteneğini sürdürmeye odaklanır. 

Asetaminofen ( Tylenol ) gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici, sertliği ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. İbuprofen ( Advil , Motrin ve diğerleri) veya naproksen ( Aleve , Naprosyn ve diğerleri) gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler ) da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, NSAID’ler, geçmişte ülser geçirmiş kişiler ve yaşlılar da dahil olmak üzere, ülser geliştirme riski yüksek olan kişiler için güvenli olmayabilir. Bu insanlar için, selekoksib ( Celebrex ) gibi siklooksijenaz-2 (COX-2) inhibitörleri adı verilen daha yeni ilaçlar), mide ve bağırsakları daha az tahriş edebilir ancak eski ilaçlarla benzer etkiye sahiptir. Ülserler de dahil olmak üzere mide problemleri, bu ilaçların en yaygın yan etkileridir, ancak artmış kardiyovasküler problem riski dahil olmak üzere başka yan etkiler de vardır. Diğer ilaçlar işe yaramazsa , tramadol ( Ultram ) veya kodein tipi ilaçlar gibi diğer ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. 

Bazı durumlarda, iltihaplanma önemli olduğunda, sağlık uzmanınız eklemdeki sıvıyı alabilir ve ekleme bir kortikosteroid ilacı enjekte edebilir. Bununla birlikte, bu ilaçlar çok fazla kullanılırsa ekleme zarar verebilir, bu nedenle sağlık uzmanınız bunları yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda kullanacaktır. 

Diz osteoartriti için onaylanmış bir başka tedavi, hyaluronat enjeksiyonlarıdır. Hyaluronat, eklemlerde yağlamayı sağlayan doğal bir maddedir. Enjekte edilebilir hiyalüronat ilaçlar, üç ila beş hafta süreyle bir kez veya haftada bir enjekte edilebilen sentezlenmiş formlardır. Bazı araştırmalar, bu enjeksiyonların yardımcı olduğunu öne sürerken, diğerleri hiçbir fayda bulamadı. 

Çalışmalar ayrıca, glukozamin sülfat adı verilen reçetesiz bir takviyenin güvenli olduğunu ve diz osteoartriti olan kişilere mütevazı fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, eklem bozulmasının glukozamin tedavisi ile yavaşlatılabileceğine veya durdurulabileceğine dair ikna edici bir kanıt yoktur. Ağrılı eklemler üzerine cilde uygulanan kapsaisin içeren reçetesiz kremler de işe yarayabilir. 

Sıcak veya soğuk uygulamak ağrıyı geçici olarak hafifletebilir. Doktorunuz ayrıca rahatsızlığı hafifletmek için ısıtma yastıkları, sıcak banyolar ve buz paketleri kullanımı konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. 

Doktorunuz muhtemelen sertliği azaltmak ve eklemleri hareket ettirme yeteneğinizi geliştirmek için belirli egzersizler yapmanızı önerecektir. Fazla kilo hassas eklemlere baskı uyguladığından fazla kilo vermeniz önemlidir. Ek olarak, omurganızda osteoartritiniz varsa, ağırlığı ve basıncı tüm vücuda eşit olarak dağıtmak için iyi bir duruş sürdürmeniz önemlidir. Fiziksel terapistler, bir egzersiz programı önermede (ve denetlemede) ve eklem stresini azaltmaya yönelik önlemlerde yardımcı olabilir. 

Bozulmanın önemli olduğu ciddi vakalarda, doktorunuz bir eklemdeki deformiteyi düzeltmek veya bir kalça veya diz eklemini yeniden yapılandırmak veya değiştirmek için ameliyat önerebilir. 

Bir Profesyonel Ne Zaman Aramalı

Eklem ağrısı, eklemlerde gıcırdama hissi veya sınırlı eklem hareketiniz varsa doktorunuzu arayın.

Prognoz

Düzgün tedavi edildiğinde, osteoartrit semptomları genellikle iyi kontrol edilebilir. Bununla birlikte, sürekli bakım ve zamanla tedavide olası değişiklikler gerektirebilecek uzun süreli bir hastalıktır.

Etiketler

Bir Cevap Yazın