Gögüs kafesi ağrısı nasıl geçer pektoris belirtileri Göğsümün ortasında baskı Gögüs kafesi ağrısı nasıl geçer hakkındaki yazımız…

Angina nedir?

Angina, kalbin kas hücrelerine yeterince oksijen açısından zengin kan ulaşmadığında ortaya çıkan veya rahatsızlıktır. Anjinanın en yaygın nedeni koroner arter hastalığıdır. Koroner arter hastalığına genellikle ateroskleroz neden olur. Bu durumda, yağ birikintileri (plak adı verilir), pompalanan kalbe oksijen ve besinleri besleyen kan damarlarının iç duvarları boyunca oluşur. 

Angina, koroner arterlerden biri veya daha fazlası daraldığında veya tıkandığında ortaya çıkar. Anjin rahatsızlığı ilk başta hafif olabilir ve giderek kötüleşebilir. Veya aniden ortaya çıkabilir.

Anjina en çok orta yaşlı veya daha yaşlı erkekleri etkilese de, her iki cinsiyette ve tüm yaş gruplarında ortaya çıkabilir. Angina ayrıca anjina pektoris olarak da adlandırılır.

Semptomlar

Angina genellikle göğüste baskı, yanma veya sıkma hissi verir. Ana ağrı genellikle göğüs kemiğinin altındadır. Ağrı boğaza ve çeneye doğru yayılabilir. Rahatsızlık sol kolda ve bazen her iki kolda da hissedilebilir. Anjinalı insanlar sıklıkla soğuk terler. Diğer semptomlar arasında nefes darlığı, baş dönmesi ve mide bulantısı sayılabilir.  

 

Doktorlar anjinayı iki türe ayırır: 

 • Kararlı anjina – Göğüs ağrısı, bir kişi fiziksel aktiviteye başladığında veya güçlü duygular yaşadığında ortaya çıkan belirli bir modeli takip eder. Soğuk havada veya büyük bir yemekten sonra yapılan egzersizin anjinaya yol açma olasılığı daha yüksektir. Kişi dinlendiğinde ve rahatladığında semptomlar hızla azalmalıdır. 
 • Kararsız anjina – Belirtiler daha az tahmin edilebilir. Bu göğüs ağrısı istirahatte, uyku sırasında veya çok sık olarak minimum eforla ortaya çıkar. Rahatsızlık uzun sürebilir ve şiddetli olabilir. Göğüs ağrısı geçse bile, bu meydana gelirse derhal tıbbi yardım almalısınız.

Doktorunuz belirtilerinize ve koroner arter hastalığı riskinize bağlı olarak anjin olduğunuzdan şüphelenebilir. Doktor, sigara içip içmediğinizi (veya sigara içip içmediğinizi) ve şeker hastalığınız ve yüksek tansiyonunuz olup olmadığını görmek için tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Doktorunuz ailenizin tıbbi geçmişini soracak ve LDL (kötü) ve HDL (iyi) kolesterol dahil olmak üzere kolesterol seviyelerinizi gözden geçirecektir.  Teşhis

Doktor, kan basıncınızı ve nabzınızı kontrol edecek ve kalbinizi ve ciğerlerinizi dinleyecektir. Koroner arter hastalığınız olup olmadığını belirlemek için bir veya daha fazla tanısal teste ihtiyacınız olabilir. Olası testler şunları içerir:  

 • Elektrokardiyogram (EKG) – EKG, kalbinizin elektriksel uyarılarının kaydıdır. Kalp atış hızı ve ritim ile ilgili sorunları belirleyebilir. Bazen tıkalı bir arteri gösteren değişiklikleri gösterebilir.  
 • Stres testi – EKG’niz normalse ve yürüyebiliyorsanız, bir egzersiz stres testi için gönderileceksiniz. Kalp atış hızınız izlenirken bir koşu bandında yürüyeceksiniz. Diğer stres testleri, kalbi uyarmak için ilaçlar kullanır, tıkanıklıkları aramak için boya enjekte eder ve daha fazla bilgi sağlamak için ultrason resimleri çeker.  
 • Koroner anjiyogram – Koroner arterlerin bu röntgenleri, koroner hastalığın ciddiyetini ölçmenin en doğru yoludur. Önkol veya kasıktaki bir artere ince, uzun, esnek bir tüp (kateter adı verilir) yerleştirilir. Doktor, özel bir kamera kullanarak kateteri kalbe doğru yönlendirir. Kateter yerleştirildikten sonra, koroner arterlerin içindeki kan akışını göstermek için boya enjekte edilir ve dar veya bloke olan alanlar vurgulanır.  

Beklenen süre

Bir anjin krizi genellikle beş dakikadan az sürer. Bundan daha uzun süren veya şiddetli ağrı, kalbin kan akışında daha önemli bir azalmaya işaret edebilir. Bu, biri kalp krizi geçirdiğinde veya dengesiz anjina geçirdiğinde olabilir. 

Önleme

Tıkalı arterler için risk faktörlerinizi kontrol ederek koroner arter hastalığının neden olduğu anjinayı önlemeye yardımcı olabilirsiniz:  

 • Yüksek kolesterol – Yağ ve kolesterol oranı düşük bir diyet yemek için doktorunuzun yönergelerini izleyin ve gerekirse kolesterolünüzü düşürmek için ilaç alın. 
 • Yüksek tansiyon – Diyetinizi değiştirmek ve ilaçlarınızı almak için doktorunuzun tavsiyelerine uyun. 
 • Sigara – Sigara içiyorsanız, bırakın. Sigara içmiyorsan başlama. 
 • Diyabet – Kan şekerinizi sık sık test edin, özel diyetinizi uygulayın ve doktorunuzun size önerdiği şekilde insülin veya ağızdan ilaç alın.  

Düzenli egzersiz yapmak ve ideal kiloyu korumak da akıllıcadır. Anjina atakları duygusal stres tarafından tetikleniyorsa, stres yönetimi veya gevşeme tekniklerini öğrenmek yardımcı olabilir. 

Tedavi

Anjina koroner arter hastalığından kaynaklandığında, tedavi genellikle şunları içerir:  

 • Yaşam tarzı değişiklikleri – Değişiklikler arasında obez hastalar için kilo kaybı, sigarayı bırakmak için tedavi, yüksek kolesterolü düşürmek için ilaçlar, yüksek tansiyonu düşürmek için düzenli egzersiz programı ve stres azaltma teknikleri bulunur. 
 • Nitrat nitrogliserin de dahil olmak üzere, – Nitrat kan damarları (vazodilatatör) genişletmek ilaçlardır. Koroner arterlerdeki kan akışını arttırırlar ve kalbin vücudun geri kalanına kan pompalamasını kolaylaştırırlar.  
 • Atorvastatin ( Lipitor ), rosuvastatin ( Crestor ) ve simvastatin ( Zocor , jenerik versiyonlar) gibi statinler – – Bu ilaçlar kolesterolü düşürür, koroner arterlerde yağ birikimi oranını yavaşlatır ve kalp krizi riskini azaltır. 
 • Atenolol ( Tenormin ) ve metoprolol (Lopressor, Toprol-XL) gibi beta blokerler – Bu ilaçlar, özellikle egzersiz sırasında kalp atış hızını yavaşlatarak ve kalbin kasılmalarının gücünü azaltarak kalbin iş yükünü azaltır.  
 • Aspirin – Aspirin , daralmış koroner arterlerin içinde kan pıhtılarının oluşmasını önlemeye yardımcı olduğundan, halihazırda koroner arter hastalığı olan kişilerde kalp krizi riskini azaltabilir.  

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar anjinayı hafifletemezse veya kalp krizi riski yüksekse, doktorunuz balon anjiyoplasti veya koroner arter baypas ameliyatı önerebilir.  

Bir Profesyonel Ne Zaman Aramalı

Göğüs ağrısı çekiyorsanız, anjin için çok genç olduğunuzu düşünseniz ve ailenizde kalp rahatsızlığı öyküsü yoksa doktorunuzu arayın. Doktorunuz, belirtilerinizi ve risk faktörlerinizi nasıl tanımladığınıza bağlı olarak sonraki adımları önerecektir. 

Prognoz

Koroner arter hastalığı olan kişilerde, görünüm, arter daralmasının yeri ve ciddiyeti ve ilgili koroner arterlerin sayısı gibi birçok faktöre bağlıdır. Uygun tedavi, koroner arter hastalığı olan kişilerin görünümünü büyük ölçüde iyileştirir. 

Bir Cevap Yazın