Ciltte belirtileri alerji belirtileri alerji ile ilgili genel olarak her şey bu listede verilmiştir.

Alerji, normalde zararsız olan bir şeye bağışıklık sistemi tepkisidir. Alerjene (alerjiyi tetikleyen madde) reaksiyon, histamin ve diğer vücut kimyasallarının salınmasına neden olur. Bu kimyasallar, genellikle hafif ancak can sıkıcı olan alerji semptomlarına neden olur. Örnekler arasında saman nezlesinin burun akıntısı (alerjik rinit) veya zehirli sarmaşığın kaşıntılı döküntüsü sayılabilir.

Ancak bazı durumlarda semptomlar çok daha kötü olabilir ve tüm vücudu etkileyebilir. Anafilaksi, en şiddetli alerjik reaksiyondur. Anafilakside, bu bağışıklık kimyasalları kurdeşen ve şişlik gibi ciddi cilt semptomlarının yanı sıra şiddetli solunum problemlerine ve çok düşük tansiyona neden olur.

Alerjik reaksiyonlar çok çeşitli alerjenler tarafından tetiklenebilir. Yaygın olanlar şunları içerir:

 • Polen – Mevsimle birlikte gelen ve giden alerjiler genellikle bitki poleni tarafından tetiklenir.
 • Yiyecekler – Özellikle yer fıstığı ve ağaç kuruyemişleri.
 • Evcil hayvan tüyü – Özellikle kedilerden ve diğer tüylü evcil hayvanlardan.
 • İlaçlar – Herhangi bir ilaç alerjik reaksiyona neden olabilirken, penisilin ve sülfa antibiyotikleri en yaygın suçlular arasındadır.
 • Küf sporları – Gizli küf sporları kaynağı, ev bitkilerinin nemli toprağıdır.
 • Böcek sokmaları – Özellikle arılar, sarı ceketler, kağıt eşekarısı, eşek arısı veya ateş karıncalarından.

Semptomlar

Belirtiler, alerjik reaksiyonun türüne bağlıdır. Polen ve evcil hayvan tüyleri alerjileri tipik olarak

 • hapşırma
 • kaşıntılı ve akan burun
 • burun tıkanıklığı
 • kırmızı, kaşıntılı veya sulu gözler
 • kaşıntılı veya boğaz ağrısı.
Alerji

Burun tıkanıklığı ağızdan nefes almaya neden olabilir ve burundan boğaza aşırı mukus damlaması, kalıcı öksürük ve boğaz ağrısına neden olabilir.

İlaç alerjisinin en yaygın belirtisi deri döküntüsüdür. İlaca daha önce maruz kaldıysanız, döküntü, ilacı aldıktan sonraki ilk veya iki gün içinde hızla başlayabilir. Ayrıca reaksiyon gecikebilir ve ilaca başladıktan 8 ila 10 gün sonra ortaya çıkabilir. Bir haftalık ilaç tedavisini bitirdikten sonra bile kızarıklığın gelişmesi mümkündür. Bu meydana geldiğinde, genellikle bir antibiyotikle ilişkilidir.

Anafilaksi semptomları genellikle alerjene maruz kaldıktan sonra saniyeler ila dakikalar içinde ortaya çıkar, ancak semptomlar bazen birkaç saat gecikebilir. Semptomlar hafif ila çok şiddetli arasında değişir. Şunları içerebilirler:

 • hızlı nabız, terleme, baş dönmesi, bayılma, bilinç kaybı
 • hırıltılı solunum, göğüste sıkışma, nefes almada güçlük, öksürük
 • daha geniş cilt şişmesi alanları oluşturmak için bağlanabilen kaşıntılı kurdeşen
 • dudakların, dilin veya gözlerin şişmesi
 • mide bulantısı, kusma, karın krampları, ishal
 • solukluk, mavimsi ten rengi
 • boğazda şişme, boğazda sıkışma hissi, boğazda yumru, ses kısıklığı veya engelli hava akışı.

Teşhis

Doktor, semptomlarınızı, ne zaman ve nerede olduğunu ve reaksiyonları tetikleyen yaygın alerjenlerden herhangi birine maruz kalmanız dahil olmak üzere soracaktır.

Çoğu zaman, doktorunuz semptomlarınıza, tıbbi geçmişinize ve fizik muayenenin sonuçlarına göre alerjik bir reaksiyonu fark edecektir. Ancak bazen semptomlar ve fizik muayene bulguları daha az tipiktir. Bu durumlarda alerji cilt testi ve kan testleri yardımcı olabilir.

Spesifik alerjeni tanımlamak için doktorunuz sizi cilt testi yapabilecek bir alerji uzmanına yönlendirebilir. Deri testinde, az miktarda belirli bir alerjen çizilir, batırılır veya cilde enjekte edilir. Alerji uzmanı daha sonra bir reaksiyonun gelişip gelişmediğini görmek için cildinizi 10 ila 20 dakika izler.

Eozinofillerin sayısını (alerji mevsimlerinde sayısı artan bir tür beyaz kan hücresi) veya alerjiye neden olan bir antikor olan IgE düzeylerini ölçmek için kan testleri de yapılabilir. Eozinofil sayısının yükselmesi veya IgE seviyesi doktora alerjik bir yanıt olduğunu söylerken cilt testleri kişinin neye alerjisi olduğu hakkında daha spesifik bilgiler sağlar.

 

Beklenen süre

Alerji semptomları yıl boyunca devam edebilir, yalnızca belirli mevsimlerde ortaya çıkabilir veya yalnızca belirli alerjenlere maruz kaldığında ortaya çıkabilir. Çoğu kişi için alerji semptomları yaşla birlikte azalma eğilimindedir.

Anafilaktik reaksiyonun erken ve uygun tedavisiyle semptomlar birkaç saat içinde hızla iyileşir. Bir kişi daha ciddi semptomları ve ilgili herhangi bir tehlikeli durumu zaten geliştirmişse, tedaviden sonra tamamen iyileşmesi birkaç gün alabilir. Tedavi edilmezse, anafilaksi dakikalar veya saatler içinde ölüme neden olabilir.

Önleme

Şüpheli alerjenlere maruziyetinizi azaltarak alerjik reaksiyonların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, dış mekan alerjenlerine maruziyeti azaltmaya yardımcı olmak için:

 • Saman nezlesi belirtilerinizin alevleneceğini bildiğiniz aylar boyunca olabildiğince içeride kalın. Polen sayımlarının sabah 10’dan önce ve gün batımından sonra en yüksek olma eğiliminde olduğunu unutmayın, bu nedenle dış mekan aktivitelerini düşük polen saatleri için planlayın. Erken öğleden sonra genellikle en iyisidir.
 • Pencereleri, özellikle yatak odası pencerelerini kapalı tutun. Sıcak günlerde bir klima çalıştırın.
 • Araba ile seyahat ederken, dış havalandırma deliklerini kapalı ve klimayı açık tutun. Bazı yeni araçlar, yüksek verimli bir hava filtreleme sistemi ile donatılabilir.
 • Çim biçme ve yaprak üfleme gibi polenlere yoğun şekilde maruz kalan faaliyetleri en aza indirin.
 • Gün içinde biriken polenleri temizlemek için gece yatmadan önce duş alın veya saçınızı yıkayın.
 • Giysileri içinde kurutucuda veya ipte kurutun. Dış hatta kurutulan giysiler polen biriktirebilir.

Semptomlarınızı tetikleyen alerjenlerden uzak durarak anafilaksiyi önleyebilirsiniz. Örneğin, gıda alerjisi olan kişiler her zaman yiyecek etiketlerindeki malzemelerin listesini kontrol etmeli ve bir restoranda yemek yemeden önce her zaman garsondan veya garsondan yiyecek bileşenlerini şefle kontrol etmesini istemelidir. Arı sokmalarına alerjiniz varsa, bahçe işlerini ve çim biçmeyi sınırlamalısınız ve parfüm saç spreyleri kullanmamalı veya böcekleri çekebilecek parlak giysiler giymemelisiniz.

Anafilaksi öyküsü olan kişiler, başka bir reaksiyon durumunda başkalarını uyarmak için tıbbi bir kimlik bileziği veya kolye takmalıdır. Ek olarak, doktorunuza anafilaksi tedavisinde kullanılan bir ilaç olan önceden yüklenmiş bir epinefrin (adrenalin) şırıngası taşımanız gerekip gerekmediğini sorun. Semptomların ilk belirtisinde siz veya bir yardımcı (aile üyesi, iş arkadaşı, okul hemşiresi), tıbbi müdahaleye ulaşıncaya kadar alerjik reaksiyonunuzu kontrol etmeye yardımcı olmak için önceden yüklenmiş epinefrini enjekte edebilirsiniz.

Tedavi

Alerjileri tedavi etmenin en iyi yolu alerjenlere maruz kalmayı en aza indirmek olsa da, polen gibi birçoğunun tamamen önlenmesi imkansızdır. Havadaki alerjenlerden ve evcil hayvan tüylerinden kaynaklanan alerjik semptomları tedavi etmek için hem reçeteli hem de reçetesiz birçok ilaç vardır. Reçetesiz antihistaminikler ve dekonjestan haplar burun tıkanıklığını ve kaşıntılı gözleri rahatlatmak için kullanılabilir. Dekonjestan burun spreyleri birkaç gün rahatlama sağlayabilir ancak üç günden fazla kullanılırsa tıkanıklığın daha da kötüleşmesine neden olabilirler.

Difenhidramin ( Benadryl , birçok jenerik versiyon) gibi eski antihistaminikler sizi uykulu hale getirebilir. Alerji belirtileriniz sizi geceleri ayakta tutarsa ​​yardımcı olabilirler. Gün boyunca, insanlar daha çok feksofenadin ( Allegra ) ve loratadin ( Claritin ) gibi uzun etkili sedatif olmayan antihistaminikler kullanırlar . Belirtilerinizi en az yan etkiyle en iyi şekilde hafifleten spesifik antihistamini bulmak için doktorunuzla birlikte çalışmanız gerekebilir.

Kortikosteroid burun spreyleri muhtemelen hem mevsimsel hem de yıl boyunca alerjik rinit için en etkili tedavidir. Örnekler arasında beklometason (QNSAL, Beconase), budesonid (Rhinocort) ve flutikazon ( Flonaz ) bulunur. Mevsimsel alerjisi olan kişiler, polen sayısında beklenen artıştan bir veya iki hafta önce nazal kortikosteroid spreyi başlatmalıdır.

Montelukast ( Singulair ), alerjik riniti tedavi etmek için tek başına veya diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılabilir. Alerjik yanıtı antihistaminiklerden veya kortikosteroidlerden farklı bir şekilde azaltan bir lökotrien reseptör antagonistidir. Günde bir kez ağızdan alınır.

Doktorunuz, immünoterapi olarak da adlandırılan alerji aşıları önerebilir. Bu tedavi, vücudunuzun belirli alerjenlere karşı bağışıklık tepkisini duyarsızlaştırmayı amaçlamaktadır. Bu tedavi için, cildinizin altına haftalık veya iki haftada bir artan alerjen konsantrasyonları enjekte edilir. Bu, vücudunuzun alerjene karşı toleransını kademeli olarak artırır. İmmünoterapi etkili ise, alerji semptomları genellikle altı aydan bir yıla kadar azalır. Tedavi genellikle üç ila beş yıl sürdürülür.

Anafilaksi semptomları genellikle epinefrin enjeksiyonunu gerektirir. Bu, anafilaksi semptomları için en önemli tedavidir çünkü herhangi bir boğaz şişmesinin tıkalı bir hava yoluna ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir, aksi takdirde boğulma ile sonuçlanabilir. Düşük tansiyon, kan basıncını yükseltmek için intravenöz (IV) sıvılarla veya ilaçla tedaviye ihtiyaç duyabilir. Semptomlar ayrıca antihistaminikler, H2 blokerleri olarak bilinen mide ekşimesi önleyici ilaçlar ve prednizon gibi kortikosteroidlerle de iyileştirilebilir . Şiddetli alerji reaksiyonları ve epinefrin ile tedavi edilen tüm reaksiyonlar için hemen bir doktora görünmek önemlidir.

Bir Uzman Ne Zaman Aramalı

Belirtilerinizin alerjiden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin değilseniz veya belirtileriniz reçetesiz satılan ilaçlardan tatmin olacak şekilde kontrol edilmiyorsa doktorunuzdan randevu alın.

Sizde veya yardım ettiğiniz bir kişide anafilaksi semptomları olduğunda hemen acil yardım çağırın. Şiddetli alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa ve bundan doktorunuza bahsetmediyseniz, kısa süre içinde bir randevu ayarlayın. Geçmişinizi gözden geçirebilir ve gelecekteki sorunları önlemek için gerekli önlemleri almanıza yardımcı olabilir.

Prognoz

Çoğu durumda, yaygın alerji semptomları, alerjenlere maruz kalmayı en aza indirerek ve bir veya daha fazla ilaçla tedavi edilerek başarılı bir şekilde yönetilebilir.

Hızlı, uygun tedavi ile anafilaksi gibi şiddetli alerjik reaksiyon geçiren hastaların çoğu tamamen iyileşir. Anafilaksi geçiren bir kişi, aynı alerjene tekrar maruz kalırsa, gelecekte ciddi reaksiyonlar riski altındadır.

Bir Cevap Yazın