ne zaman ortaya çıkar aıds’li hasta ne kadar yaşar Hıv kolay bulaşır mı hepsi yazımızda…

/ AIDS nedir?

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV), bir tür beyaz kan hücresi olan CD4 (T hücresi) lenfositlerini yok ederek vücudun bağışıklık savunmasını zayıflatır. T hücreleri normalde vücudu bakteri, virüs ve diğer mikropların saldırılarına karşı korumaya yardımcı olur.

HIV, CD4 hücrelerini yok ettiğinde, vücut birçok farklı enfeksiyon türüne karşı savunmasız hale gelir. Bu enfeksiyonlara “fırsatçı” denir çünkü genellikle sadece bağışıklık savunması zayıf olduğunda vücudu istila etme fırsatına sahiptirler. HIV enfeksiyonu ayrıca belirli kanserler, beyin ve sinir hastalıkları, vücut israfı ve ölüm riskini artırır.

HIV enfeksiyonu vücudun bağışıklık sistemini ciddi şekilde zayıflattığında ortaya çıkabilecek semptom ve hastalık yelpazesine edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu veya AIDS denir.

1981’den beri, doktorlar HIV / AIDS’i yeni bir hastalık olarak tanıdıklarından beri, bilim adamları bir kişiye nasıl HIV bulaştığı hakkında çok şey öğrendiler. Virüs, enfekte bir kişinin vücut sıvılarıyla, özellikle kan, meni ve vajinal sıvılar yoluyla temas yoluyla yayılır. HIV şu durumlarda bulaşabilir:

 • Seks sırasında (anal, vajinal ve oral)
 • Kirlenmiş kan (paylaşarak veya yanlışlıkla kirli bir iğneye yapışarak)
 • 1985’te kan ürünleri HIV taramasına başlamadan önce transfüzyon yoluyla)
 • HIV ile enfekte bir anneden doğarak

HIV parçacıkları vücuda girdikten sonra CD4 hücrelerini istila eder ve milyarlarca yeni HIV parçacığı üretmek için hücrelerin kendi yapım makinelerini ve malzemelerini kullanır. Bu yeni parçacıklar, enfekte olmuş CD4 hücrelerinin patlamasına (parçalanmasına) neden olur. Yeni parçacıklar daha sonra kan dolaşımına girebilir ve diğer hücrelere bulaşabilir.

Bir kişi HIV ile enfekte olduğunda, CD4 hücrelerinin sayısı azalmaya devam eder. HIV, enfeksiyonun başladığı andan itibaren kendisini aktif olarak kopyalıyor ve CD4 hücrelerini öldürüyor. Sonunda, CD4 hücrelerinin sayısı vücudu enfeksiyonlara karşı savunmak için gereken eşik seviyesinin altına düşer ve kişi AIDS geliştirir.

HIV / AIDS

Dünya çapında HIV taşıyan milyonlarca insan enfekte olduklarını bilmiyor. HIV ile enfekte olan kişilerin durumlarını bilmeleri önemlidir, böylece AIDS gelişmeden önce tıbbi tedavi görebilirler ve virüsü başkasına geçmesini önlemek için adımlar atabilirler.

Semptomlar

HIV enfeksiyonu erken dönemlerinde sıklıkla ateş, boğaz ağrısı, kızarıklık, bulantı ve kusma, ishal, yorgunluk, şişmiş lenf düğümleri, kas ağrıları, baş ağrıları ve eklem ağrısı gibi geçici grip benzeri semptomlara neden olur. Doktorlar buna akut HIV enfeksiyonu diyor.

Akut HIV semptomları hafif olabilir. Bu nedenle, kişi veya doktor semptomları rutin bir soğuk algınlığı veya griple ilişkilendirebilir. Az sayıda vakada, enfeksiyonun bu erken aşaması menenjite (beyni kaplayan zarların iltihaplanması) veya hastaneye yatmayı gerektiren şiddetli grip benzeri semptomlara ilerleyebilir.

Tedavi edilmezse, CD4 hücrelerinin sayısı neredeyse her zaman azalır. Bu süre zarfında kişi, şişmiş lenf düğümleri ve su çiçeği-zoster (zona), seboreik dermatit (kepek), yeni veya kötüleşen sedef hastalığı ve küçük enfeksiyonlar gibi cilt problemleri geliştirmeye başlayabilir. Ülserler ağız çevresinde gelişebilir ve herpes salgınları (oral veya genital) daha sık hale gelebilir.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, daha fazla CD4 hücresi ölmeye devam ettikçe, cilt sorunları ve ağız ülseri daha sık gelişir. Birçok insanda ishal, ateş, açıklanamayan kilo kaybı, eklem ve kas ağrısı ve yorgunluk görülür. Eski tüberküloz enfeksiyonları, AIDS gelişmeden önce yeniden aktive olabilir. (Tüberküloz, gelişmekte olan dünyada en yaygın HIV / AIDS ile ilişkili enfeksiyonlardan biridir.)

Son olarak, CD4 hücrelerinin seviyelerinin daha da düşmesiyle, kişi AIDS geliştirir. CDC’ye göre, HIV ile enfekte bir kişi için, AIDS’in geliştirdiğine dair bazı işaretler (AIDS’i tanımlayan koşullar olarak bilinir):

 • CD4 hücre sayısı, kübik mililitre kan başına 200 hücreye düşmüştür.
 • Bağışıklık sisteminin ciddi şekilde zayıfladığını gösteren fırsatçı bir enfeksiyon gelişti. Bu tür enfeksiyonlar, zatürre, ishal, göz enfeksiyonları ve menenjitin belirli nedenlerini içerir. Bu fırsatçı enfeksiyonların bazı nedenleri arasında Cryptococcus, sitomegalovirüsün yeniden aktivasyonu, beyinde toksoplazmanın reaktivasyonu, Mycobacterium avium kompleksi ile yaygın enfeksiyon ve akciğerlerde Pneumocystis jiroveci (eski adıyla Pneumocystis carinii) bulunur.
 • Bağışıklık sisteminin ciddi şekilde zayıfladığını gösteren bir kanser türü gelişmiştir. HIV ile enfekte olanlar için, bu kanserler arasında ilerlemiş rahim ağzı kanseri, Kaposi sarkomu (ciltte ve ağızda yuvarlak, kırmızımsı lekelere neden olan bir kanser), belirli Hodgkin dışı lenfoma türleri ve beyin lenfoması bulunabilir.
 • JC virüsünün neden olduğu HIV ensefalopatisi (AIDS demansı) veya progresif multifokal lökoensefalopati (PML) dahil olmak üzere AIDS ile ilişkili bir beyin hastalığı gelişmiştir.
 • Ciddi vücut kaybı var (HIV israf sendromu).
 • Pulmoner lenfoid hiperplazi veya lenfoid interstisyel pnömoni gibi AIDS ile ilişkili bir akciğer hastalığı vardır (genellikle sadece çocuklarda görülür).

Teşhis

Doktorunuz, önceki cinsel partnerler, intravenöz ilaç kullanımı, kan transfüzyonu ve kazara iğnelerle sıkışmak gibi mesleki olarak kana maruz kalma gibi olası HIV risk faktörlerini soracaktır. Doktorunuz ateş, kilo kaybı, kas ve eklem ağrıları, yorgunluk ve baş ağrısı gibi çeşitli semptomlar ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya hepatit gibi geçmişte yaşamış olabileceğiniz tıbbi problemler hakkında sorular sorabilir.

Bunu genellikle tam bir fiziksel muayene izler. Muayene sırasında, doktorunuz dilinizde pamukçuk (Candida enfeksiyonu) adı verilen kalın, beyaz bir tabaka, herhangi bir cilt anormalliği ve şişmiş lenf düğümleri arayacaktır. Ancak HIV enfeksiyonunun teşhisini koymak için laboratuar testlerine ihtiyaç vardır.

HIV için optimum başlangıç ​​testi iki yoldan biriyle yapılabilir: hem HIV antikorunu hem de p24 antijenini veya bir HIV RNA viral yükünü ölçen bir kan testi. Bu testler, enfeksiyonun varlığını maruziyetten sonraki 10 ila 14 gün içinde tespit edebilir.

Ev tabanlı testler daha az doğrudur, ancak daha iyi teşhis testlerine erişimi olmayan kişiler için yine de bir seçenektir.

Beklenen süre

HIV enfeksiyonu ömür boyu süren bir hastalıktır. HIV için bilinen bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, tedavideki gelişmeler, HIV’in ölümcül bir hastalık olduğu düşüncesini değiştirdi. Doktorlar artık HIV’i ilaçlar ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle kontrol edilebilen kronik bir durum olarak görüyor.

Önleme

HIV enfeksiyonu kişiden kişiye aşağıdaki yollardan herhangi biriyle geçebilir:

 • Enfekte bir kişiyle korunmasız cinsel ilişki (heteroseksüel veya homoseksüel anal, vajinal veya oral seks)
 • Kontamine bir transfüzyon (ABD’de kan ürünlerinin HIV için test edilmeye başladığı 1985 yılından bu yana son derece nadirdir)
 • İğne paylaşımı (bir intravenöz ilaç kullanıcısı enfekte ise)
 • Mesleki maruziyet (enfekte kanla iğne batması)
 • Enfekte meni ile suni tohumlama
 • HIV ile enfekte bir donörden alınan organ nakli
 • Yenidoğanlar doğumdan önce veya doğum sırasında veya emzirme yoluyla annelerinden HIV enfeksiyonu kapabilirler.

HIV’in aşağıdakiler yoluyla yayılabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur: öpüşme; yiyecek kaplarını, havluları veya yatak takımlarını paylaşmak; havuzlarda yüzme; klozet kapağı kullanmak; telefon kullanmak; veya sivrisinek veya diğer böcek ısırıklarına sahip olmak. Evde, işyerinde veya kamusal alanlarda rastgele temas, HIV bulaşma riski oluşturmaz.

Birkaç HIV aşısı test edilmesine rağmen, hiçbiri onaylanmadı. Yüksek riskli davranışlardan kaçınarak HIV ile enfekte olma şansınızı azaltabilirsiniz. HIV enfeksiyonu riskini azaltmak için:

 • Sadece sizinle seks yapmayı taahhüt eden tek bir partnerle seks yapın. Birlikte HIV testi yaptırmayı düşünün.
 • Her cinsel ilişkide prezervatif kullanın.
 • İntravenöz ilaçlar kullanıyorsanız veya steroid enjekte ediyorsanız, asla iğneleri paylaşmayın.
 • Bir sağlık çalışanıysanız, evrensel önlemleri (vücut sıvılarıyla temastan kaçınmak için belirlenmiş enfeksiyon kontrol prosedürleri) kesinlikle uygulayın.
 • Hamile kalmayı düşünen bir kadınsanız, özellikle siz veya partnerinizin sizi HIV enfeksiyonu riskine sokabilecek bir davranış geçmişiniz varsa, önceden HIV testi yaptırın. HIV pozitif hamile kadınların, HIV’in yeni doğan bebeklerine geçme riskini azaltmak için özel doğum öncesi bakıma ve ilaçlara ihtiyacı vardır.
 • HIV’e maruz kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız (cinsel temas yoluyla veya enfekte kan içeren bir iğne gibi kana maruz kalma yoluyla), ilaçlar vücutta tutulmadan önce HIV enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir. İlaç, maruziyetten sonra mümkün olan en kısa sürede, ancak 72 saatten (3 gün) sonra alınmamalıdır. Maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzu arayın veya derhal acil bakıma gidin.

Tedavi

Günümüzde çoğu uzman, teşhis onaylandıktan hemen sonra tedaviye başlamayı önermektedir. Ancak, bir kişinin beklemeyi seçmesine neden olan bireysel koşullar olabilir.

Tedaviye başlama kararı verilirse, doktorunuz HIV enfeksiyonunuzla savaşmak için antiretroviraller adı verilen bir ilaç kombinasyonu seçecektir. HIV’in vücutta üremesini kontrol etmek için birkaç ilaç birlikte kullanılmalıdır (genellikle ilaç kokteyli veya yüksek düzeyde aktif antiretroviral terapi (HAART) olarak adlandırılır. Bu ilaçlar HIV’e büyüme döngüsünün birçok noktasında saldırır ve virüsü bastırmada daha etkilidir İlaçları birleştirmek aynı zamanda HIV’in ilaçlara dirençli hale gelme riskini de sınırlar, bu da ilaçların bu dirençli HIV suşuna karşı güçsüz olduğu anlamına gelir.

Birçok çalışma, kanda yüksek düzeyde virüs bulunan kişilerin (viral yük) AIDS’e daha hızlı ilerleyeceğini göstermiştir. Virüsün vücuttan tamamen temizlenmesi mümkün olmasa da tedavinin amacı virüsün üremesini engellemektir. Bu, viral yük testi kan dolaşımındaki HIV virüsünü tespit edemediğinde görülebilir (virüs asla kaybolmaz, sadece çok düşük seviyelere iner). Virüs hızlı çoğalmadığında, CD4 hücrelerini öldürme olasılığı daha düşüktür. CD4 hücre sayısı arttıkça bağışıklık sistemi yeniden güçlenir.

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok kullanılabilir antiretroviral ilaç bulunmaktadır. Bunların çoğu kombinasyon halinde reçete edilebilir. Bazılarının iki veya üç adı vardır. Bunlar genel ad, ticari ad veya üç harfli kısaltmayla belirtilebilir (örneğin, AZT aynı zamanda jenerik adı olan zidovudin ve ticari adı Retrovir ile de bilinir).

Doktorunuza aldığınız TÜM diğer ilaçları (şifalı bitkiler ve reçetesiz ilaçlar dahil) anlatmanız çok önemlidir, çünkü yaygın olarak kullanılan ilaçlarla ciddi ilaç-ilaç etkileşimleri olabilir. Ayrıca hiç kimse bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından kendilerine özel olarak reçete edilmemiş bir antiretroviral ilaç almamalıdır.

Antiretrovirallere ek olarak, düşük CD4 sayısı olan kişiler, fırsatçı enfeksiyonların gelişmesini önlemek için ilaç almalıdır. Örneğin, CD4 hücre sayısı mililitre kan başına 200 hücrenin altında olan kişiler, kendilerini Pneumocystis  pnömonisine karşı korumak için trimetoprim-sülfametoksazol veya başka bir ilaç almalıdır  .

Bir Profesyonel Ne Zaman Aramalı

Doktorunuz kendinizi HIV’den korumanıza yardımcı olabilir. Erkeklerle seks yapan bir erkek olup olmadığınızı veya herhangi bir nedenle iğneleri herhangi biriyle paylaşırsanız (örneğin damar içi ilaçlar veya steroidler) doktorunuza bildirin. Kadınsanız ve erkek partnerinizin HIV enfeksiyonu için risk faktörleri olabileceğini düşünüyorsanız, lütfen doktorunuza bildirin. Doktorunuz size HIV riskinizi nasıl azaltabileceğiniz konusunda bilgi verebilir.

Halihazırda HIV enfeksiyonu geçirmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, hastalık için test edilebilmek için doktorunuzla da konuşmalısınız. Uzun süreli baş ağrısı, öksürük, ishal, cilt yaraları varsa veya ateşiniz varsa veya kilo veriyorsanız, doktorunuza bildirin. Herhangi bir belirti olmasa bile, ne kadar erken HIV testi yaptırırsanız, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacağından uygun tedaviye o kadar erken başlanabilir.

HIV veya AIDS’li birinin vücut sıvılarına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu arayın. Maruz kalmanızın önemli olduğu hissediliyorsa, doktorunuz HIV / AIDS kapma riskinizi azaltabilecek antiretroviraller almanızı önerebilir. Bu ilaçlar, maruz kaldıktan sonraki 72 saat (3 gün) içinde alındığında en iyi sonucu verir.

Prognoz

Antiretroviral almayan kişiler için HIV enfeksiyonunun AIDS’e ilerlemesi için ortalama süre 10 ila 11 yıldır. HIV viral yükü çok yüksek olan kişilerde, AIDS daha erken gelişebilir (enfeksiyondan sonraki 5 yıl içinde). HIV enfeksiyonu AIDS’e ilerlediğinde, kişiden kişiye değişen ölüm riski artar.

Bugün, HIV’li birçok insanın yaşam beklentisi, enfeksiyonu olmayan insanlarınkine yakın. Görünüm, özellikle hastalığın erken bir aşamasında antiretrovirallere başlayanlar için iyidir.

HIV ile enfekte iseniz, bağışıklık sistemi zayıflamadan tedaviye başlanabilmesi için mümkün olan en kısa sürede öğrenmeniz en iyisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde güçlü antiretroviraller kullanıma sunulduğundan beri, AIDS’e bağlı ölümlerin ve hastaneye yatışların sayısı önemli ölçüde azaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir