Romatizmal eklem iltihabı Eklem romatizma belirtileri En tehlikeli romatizma hangisi  İltihaplı romatizmaya yasak yiyecekler nelerdir hepsi yazımızda…

Romatoid Artrit nedir?

Romatoid artrit, eklemlerde ağrı, sertlik, sıcaklık, kızarıklık ve şişmeye neden olan kronik (uzun süreli) iltihaplı bir hastalıktır. Zamanla, etkilenen eklemler şekilsiz, yanlış hizalanmış ve hasar görebilir. Eklemi kaplayan doku kalınlaşabilir ve yayılırken çevredeki bağları, kıkırdağı ve kemiği yıpratabilir. Romatoid artrit genellikle simetrik bir modelde ortaya çıkar, yani bir dizde veya elde varsa, diğeri de genellikle olur. 

Romatizmal eklem iltihabı

Otoimmün bir hastalık gibi görünse de romatoid artritin nedeni bilinmemektedir. Vücudun bağışıklık sistemi olması gerektiği gibi çalışmadığında, normalde bakterilere veya virüslere saldıran beyaz kan hücreleri bunun yerine sağlıklı dokulara (bu durumda sinovyuma veya eklem dokusuna) saldırır. Sinoviyal membran (eklemi kaplayan ince hücre tabakası) iltihaplanırken enzimler salınır. Zamanla bu enzimler ve bazı bağışıklık hücreleri eklem yakınındaki kıkırdağa, kemiğe, tendonlara ve bağlara zarar verir.  

Some research suggests that a virus triggers this faulty immune response. However, there is not yet convincing evidence that a virus is the cause of rheumatoid arthritis. At the same time, it appears that some people are more likely to get the disease because of their genetics.   Environmental factors may also be important.  For example, smoking is a risk factor for rheumatoid arthritis.

Artritin en sakat bırakan şekli olan romatoid artrit, genellikle bir seferde birden fazla eklemi etkiler. Yaygın olarak etkilenen eklemler arasında eller, bilekler, ayaklar, ayak bilekleri, dirsekler, omuzlar, kalçalar, dizler ve boyunda olanlar bulunur. Romatoid artrit, gevşek, deforme olmuş eklemlere, hareket kabiliyetinin kaybına ve gücün azalmasına neden olabilir. Ayrıca romatoid nodüller adı verilen, bezelye veya meşe palamudu büyüklüğünde ağrısız yumrulara neden olabilir. Bunlar deri altında, özellikle dirsek çevresinde veya ayak parmaklarının altında gelişir. 

Genel olarak romatoid artrit ağrısı, baş ağrısı veya diş ağrısına benzer şekilde hafif bir ağrı olarak tanımlanır. Ağrı genellikle sabahları daha kötüdür. 30 dakika ila bir saat veya daha fazla sabah tutukluğuna sahip olmak nadir değildir. Hastalığın daha aktif olduğu günlerde yorgunluk, iştahsızlık, düşük ateş, terleme ve uyku güçlüğü yaşayabilirsiniz. 

Romatoid artrit sistemik bir hastalık olduğu için (yani tüm vücudu etkileyebilir), kalp, akciğerler veya gözler dahil diğer bölgelerde de iltihaplanma olabilir. Semptomlar kişiden kişiye ve hatta bir kişide zamanla değişir. Hastalığın hafif formlarına sahip kişiler ağrı ve sertlikten rahatsız olurlar, ancak herhangi bir eklem hasarı yaşamayabilirler. Diğer insanlar için, hasar erken ortaya çıkar ve agresif tıbbi ve cerrahi tedavi gerektirir. Romatoid artritli kişiler, görünürde bir sebep olmaksızın kötüleşme ve iyileşme fark edebilirler. Bu hastalık en çok 20 ile 50 yaşları arasındaki insanları etkilese de, çocukları ve yaşlıları etkileyebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde romatoid artritli 1,5 milyon kişinin en az yüzde 75’i kadındır. 

Semptomlar

Belirtiler şunları içerir: 

 • Genellikle simetrik bir düzende eller ve bilekler, ayaklar ve ayak bilekleri, dirsekler, omuzlar, boyun, dizler ve kalçaları içeren etkilenen eklemlerin çevresinde ağrı, şişme, sınırlı hareket, sıcaklık ve gerginlik. Zamanla eklemlerde şekil bozuklukları gelişebilir.  
 • Özellikle sabah ve öğleden sonra yorgunluk, ağrı, sertlik ve ağrı (sabah tutukluğu ve öğleden sonra yorgunluğu olarak tanımlanır)  
 • Derinin altında topaklar veya romatoid nodüller  
 • Kilo kaybı  
 • Düşük dereceli ateş ve terleme  
 • Uyku problemi  
 • Zayıflık ve hareketlilik kaybı  
 • Depresyon 

Teşhis

Doktorunuz belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracak ve sizi muayene edecektir. Ayrıca bir kan testi için gönderilebilirsiniz. Romatoid faktör (RF) adı verilen anormal bir antikor, romatoid artritli hastaların yüzde 60 ila yüzde 70’inin kanında bulunur. Bununla birlikte, RF’ye sahip olmak, mutlaka romatoid artritiniz olduğu anlamına gelmez. Romatoid artriti olmayan birçok kişinin kanında RF görünebilir.  

Anti-siklik sitrüline peptid (anti-CCP) olarak adlandırılan başka bir antikor da romatoid artritli kişilerin yaklaşık% 65’inde mevcuttur, ancak romatoid artritin daha spesifik bir göstergesidir – yani romatoid artriti olmayan birkaç kişide bu antikora sahiptir. . Daha spesifik olmasına rağmen, romatoid artrit tanısı yalnızca anti-ÇKP için pozitif olan bir kan testine dayandırılamaz. Eklem ağrısının diğer nedenlerini aramak için başka kan testleri yapılabilir. 

Romatoid artrit teşhisi için bir semptom kontrol listesi (kriterler olarak adlandırılır) duyabilirsiniz. Birçok hekim bu kontrol listesini bir kılavuz olarak kullansa da, romatoid artritli bazı hastaların, özellikle hastalıkları hafifse listedeki semptomların çoğunun olmadığını bilmek önemlidir. Ve diğer artrit formlarına sahip bazı insanlar romatoid artrit kriterlerini karşılayabilir. 

Romatoid artrit teşhisi, çoğunlukla doktorun deneyimine ve kararına dayanır ve semptomların, muayenenin ve test sonuçlarının “büyük resmine” dayanır.

Beklenen süre

Romatoid artritli çoğu insanın kronik (uzun süreli) semptomları vardır. Semptomların kötüleştiği, alevlenme adı verilen dönemler ve semptomların iyileştiği dönemler yaşarlar. Nadiren, hastalığın semptomları ve bulguları remisyon olarak adlandırılan kaybolur. 

Önleme

Romatoid artriti önlemenin bir yolu yoktur. Ancak sigara, romatoid artrit için bir risk faktörüdür. Yani bu sigara içmemek için bir sebep daha.

Tedavi

Romatoid artrit tedavisi son 50 yılda dramatik bir şekilde gelişti. İlaçları, dinlenmeyi egzersizle dengeleyen, yaşam tarzı değişiklikleri ve bazen ameliyatı birleştiren kapsamlı bir yaklaşım, birçok insanın normal yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Romatoid artrit tedavisinde en önemli hedefler, hareket etme ve işlev görme yeteneğinizi korumak, ağrıyı azaltmak ve gelecekteki eklem hasarını önlemektir. Erken teşhis ve tedavi şarttır. Semptomlar başladıktan hemen sonra hastalığın kontrolü sağlanırsa, uzun vadeli sonuçlar iyi olma eğilimindedir ve yaşam kalitesi ve yaşam süresi normal olabilir. Tedavilerin kendisi sorunlara neden olabilir. Siz ve doktorunuz, bu hastalık için mevcut olan herhangi bir ilacın veya diğer tedavinin risklerini ve faydalarını tartmanız gerekecektir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar romatoid artrit semptomlarını (ağrı ve şişlik gibi) hafifletirken, diğer ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.  

Reçetesiz satılan aspirin , ibuprofen ( Motrin ve diğer marka isimleri) ve naproksen ( Aleve , Naprosin ) veya reçeteli NSAID’ler dahil olmak üzere steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Hastaların çok azında yan etkiler görülür. Bunlar mide rahatsızlığı, ülserler, böbrek fonksiyonlarında azalma veya alerjik reaksiyonları içerir.  

Selekoksib ( Celebrex ) gibi daha yeni NSAID’ler, artrit için eski ilaçlarla aynı faydaları sağlayabilir, ancak daha az ülser riski ile. Ancak ülser riski sıfır değildir. Bir çalışma, en yüksek risk altındaki kişilerde (yakın zamanda kanayan ülseri olanlar), selekoksib ile tedavi edilenlerin yüzde 10’una kadar yeni bir ülser geliştirdiğini gösterdi. Ek olarak, risk selekoksib alan bu yüksek riskli hastalar ve asit bloker omeprazol ile birlikte daha eski bir ajan ( diklofenak ) alan hastalar için benzerdi . Selekoksib alan kişilerde, diğer NSAID’leri alanlara göre kardiyovasküler problemler (kalp krizi gibi) riski daha yüksek olabilir.  

Asetaminofen ( Tylenol ) veya tramadol ( Ultram ) gibi diğer ağrı kesiciler, NSAID ile veya bunlar olmadan alındığında ağrıyı hafifletebilir. 

Prednizon (Deltasone ve diğer markalar) gibi kortikosteroidler iltihabı azaltır. Bununla birlikte, kalıcı yararları çok azdır ve diğerlerinin yanı sıra kolay morarma, kemiklerde incelme, katarakt, kilo alma, şişkin yüz, diyabet ve yüksek tansiyon gibi uzun bir rahatsız edici yan etkilere sahiptir. Kortikosteroid kullanıyorsanız, doktorunuzun önerilerini yakından takip edin. Doktorunuz, ara sıra ortaya çıkan alevlenmeleri gidermek için bir kortikosteroid yazabilir ve ardından sizi yavaş yavaş ilacı kesebilir. Kortikosteroid tedavisini aniden durdurmak tehlikeli olabilir.  

Hastalığı değiştiren antiromatizmal ilaçlar (DMARD’lar, ikinci basamak ilaçlar veya remittif tedavi olarak adlandırılır), vücudunuzun bağışıklık sisteminin işlevini değiştirerek romatoid artritin ilerlemesini yavaşlatır veya durdurur. Uzmanların çoğu, romatoid artritli tüm kişilerin eklem hasarı olasılığını azaltmak için teşhis konulduktan hemen sonra bir DMARD almasını önermektedir. Bu ilaçların çalışmaya başlaması biraz zaman alır. Bu ilaçların çalışmaya başlaması biraz zaman aldığından, doktorunuz muhtemelen DMARD ile tedavinin ilk haftalarında veya aylarında bir NSAID, bir kortikosteroid veya her ikisini birden almanızı tavsiye edecektir. 

Bu ilaçlar arasında metotreksat (Folex, Methotrexate LPF, Rheumatrex), hidroksiklorokin ( Plaquenil ), leflunomid ( Arava ) veya sülfasalazin (Azulfidine) bulunur. Tedavi genellikle ilk seçenek olarak metotreksatı içerir, ancak bu ilaçların kombinasyonları (örn. Metotreksat, hidroksiklorokin ve sülfasalazin) sıklıkla reçete edilir. Bunların her biri küçük bir ciddi yan etki riski taşır. Doktorlarınız bunları sizinle birlikte inceleyecek. 

“Biyolojik” adı verilen yeni ilaçlar şunları içerir: 

 • abatacept ( Orencia ) 
 • adalimumab ( Humira ) 
 • certolizumab ( Cimzia ) 
 • etanercept ( Enbrel ) 
 • Golimumab ( Simponi ) 
 • infliksimab ( Remicade ) 
 • rituksimab ( Rituxan ) 
 • sarilumab ( Kevzara ) 
 • tocilizumab ( Actemra ) 

Bu ilaçlar sadece enjeksiyon yoluyla elde edilebilir. Oldukça etkili olabilirler, ancak birçok hasta çok daha ucuz olan eski ilaçlarla iyileşir (ve birçok sağlık sigortası şirketi, eski ilaçlar ilk denenmeden önce biyolojikleri kapsamaz), bu nedenle çoğu doktor önce eski tedavileri önerir. 

Daha yeni ilaçlar, tofacitinib ( Xeljanz ) ve baricitinib ( Olumiant ) biyolojik ajanlar değildir – inflamasyona dahil olan bir enzimi (Janus kinaz) bloke ettikleri için bunlara “Janus kinaz (JAK) inhibitörleri” denir. Bu ilaçlar hastalara başka bir tedavi seçeneği sunar ve oldukça pahalı olmalarına rağmen, diğer yeni ilaçlara göre bir avantaja sahiptirler: hap şeklinde mevcutturlar. 

Romatoid artrit için başka bir ilaç, sadece orta derecede etkili gibi görünen ancak diğer tedaviler başarısız olursa makul bir seçenek olabilecek enjekte edilebilir bir ilaç olan anakinra’dır ( Kineret ). Diğer tedaviler arasında minosiklin (Minosin), azatioprin (Imuran), siklosporin (Neoral, Sandimmune), altın ve penisilamin (Cuprimine, Depen) bulunur. Bununla birlikte, bu tedaviler çok daha az kullanılır çünkü çoğu uzman, bunların etkili veya güvenli olmadığını fark eder.  

En yeni ilaçlar yalnızca seçilmiş ve genellikle en sağlıklı kişilerde çalışıldığından, henüz iyi bilinmeyen yan etkilere sahip olabilirler. Örneğin, araştırmalar, tüberkülozun nadir de olsa bazı biyolojik ajanlarla tedavi görenlerde beklenenden daha yaygın olduğunu bulmuştur. Bu bulgular, tedaviye başlamadan önce hastaların nasıl taranması gerektiği konusunda yeni tavsiyelere yol açmıştır.  

Diyet, Egzersiz ve Rehabilitasyon Hizmetleri

Dinlenme ve egzersiz arasında bir denge bulmak, romatoid artriti yönetmek için çok önemlidir. Belirtileriniz alevlendiğinde – eklemleriniz ağrılı, sıcak ve şişmişse – sakin olun ve dinlenin. Eklemlerinizi hareketli tutmak için hareket açıklığı egzersizleri yapmaya devam edebilirsiniz, ancak kendinizi yormamaya veya eklemlerinizi ağırlaştırmamaya dikkat edin. Gereksiz yürümekten, ev işlerinden veya diğer faaliyetlerden kaçının. Eklemleriniz daha iyi hissettiğinde ve yorgunluk ve sabah tutukluğu gibi diğer semptomlar daha az fark edildiğinde aktivitenizi artırın. Yürüme ve ağırlık kaldırma gibi ağırlık taşıyan egzersizler, ek eklem hasarı riski olmadan zayıflamış kasları güçlendirebilir. Egzersiz daha fazla ağrı veya eklem şişmesine neden oluyorsa, biraz azaltın.  

Despite many claims, there are no dietary changes, supplements, herbs or other alternative therapies known to improve the symptoms of rheumatoid arthritis over a long period of time.  However, a diet that helps you lose excess weight can be helpful for weight-bearing joints affected by rheumatoid arthritis.

Romatoid artrit olması genellikle hareket etme şekline özel dikkat göstermen gerektiği anlamına gelir. Bir meslek terapisti veya fizyoterapist, eviniz ve işinizdeki sıradan görevleri yönetirken öneriler ve rehberlik sunabilir. Ek olarak, bir terapist, günlük aktiviteleriniz sırasında enerjiyi korumanıza ve eklemlerinizi korumanıza yardımcı olabilecek özel cihazlar sağlayabilir. Eklemleriniz özellikle hassas olduğunda takılan bir atel, atel, askı veya As bandajı eklemlerdeki baskıyı alabilir ve onları yaralanmalardan koruyabilir. Ayak hastalıkları uzmanı ayakkabı ekleri (ortez) sağlayabilir veya hatta artritik ayaklarda ağrı ve işlevi iyileştirmek için ameliyat önerebilir. 

Ameliyat Bazı durumlarda iltihaplı dokuyu çıkarmak veya etkilenen eklemi yeniden yapılandırmak veya değiştirmek için ameliyat gerekir. Romatoid artrit, kalça veya dizde önemli hasar ve ağrıya neden olduğunda, eklemin yerini alacak cerrahi bir prosedür olan artroplasti etkili bir seçenek olabilir. Romatoid artrit özellikle el ve bilekte tendon hasarına neden olabileceğinden cerrahi tendon onarımı önerilebilir.

Bir Uzman Ne Zaman Aramalı

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza söyleyin: 

 • Eklemlerde (bilek, parmaklar, boyun, omuzlar, dirsekler, kalçalar, dizler, ayak bilekleri ve ayaklarda) ağrı, sertlik, sıcaklık, kızarıklık veya şişlik, özellikle semptomlar uzamışsa  
 • Yorgunluk  
 • Açıklanamayan ateş  
 • Sabahları ağrı veya sertlik (30 dakikadan fazla süren)

Prognoz

Erken, etkili tedavi, romatoid artrit ile iyi yaşamanıza yardımcı olabilir, ancak hastalığın ciddiyeti ve tedaviye yanıtı oldukça değişken olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir