nedir  Sedef hastalığı karaciğer ilişkisi nedir Sedef hastalığı bulaşıcımı hepsi bu yazımızda sizler ile 

Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığı, ve iltihaplanmaya neden olan kronik bir cilt hastalığıdır.

Sedef hastalığı, vücudun bağışıklık sistemindeki bir anormallik sonucu gelişebilir. Bağışıklık sistemi normalde enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlarla savaşır.

Sedef hastalığının muhtemelen genetik bir bileşeni vardır. Hastaların yaklaşık yarısının sedef hastalığı olan aile üyeleri vardır.

Bazı ilaçlar sedef hastalığını tetikleyebilir. Diğer ilaçlar, hastalığı olan kişilerde sedef hastalığını daha da kötüleştiriyor gibi görünüyor.

Semptomlar

Sedef hastalığı ciltte pullanmaya ve iltihaplanmaya neden olur. Kaşıntıya neden olabilir veya olmayabilir. Birkaç çeşit sedef hastalığı vardır:

 • Plak psoriazis. Plak sedef hastalığında, etkilenen cildin yuvarlak veya oval yamaları (plakları) vardır. Bunlar genellikle kırmızıdır ve kalın gümüşi bir pulla kaplıdır. Plaklar genellikle dirseklerde, dizlerde, kafa derisinde veya kalçanın yakınında oluşur. Ayrıca gövde, kollar ve bacaklarda da görünebilirler.
 • Ters sedef hastalığı. Ters sedef hastalığı, cilt kırışıklıklarını etkileme eğiliminde olan plak tipi bir sedef hastalığıdır. Koltuk altı, kasık, kalçalar, genital bölgeler veya meme altındaki kırışıklıklar özellikle etkilenir. Kırmızı lekeler pullanmadan daha nemli olabilir.
 • Püstüler sedef hastalığı. Deri yamaları sivilce veya püstüllerle süslenmiştir.
 • Guttat sedef hastalığı. Guttat sedef hastalığında birçok küçük, kırmızı, pullu lekeler aniden ve aynı anda gelişir. Guttat sedef hastalığı genellikle yakın zamanda streptokok boğaz ağrısı veya viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş genç bir insanda görülür.

Sedef hastalığının cilt semptomları olan kişilerin yaklaşık yarısının tırnakları da anormaldir. Tırnakları genellikle kalındır ve çukurlaşma adı verilen küçük girintilere sahiptir.

Psoriatik artrit adı verilen bir tür artrit, sedef hastalığı olan bazı kişileri etkiler. Psoriatik artrit, cilt değişiklikleri ortaya çıkmadan önce ortaya çıkabilir.

Teşhis

Doktorunuz bu bozukluğun tipik cilt ve tırnak değişikliklerini arayacaktır. Fiziksel muayenenize göre sedef hastalığını sıklıkla teşhis edebilir.

Deri semptomları hastalık için tipik değilse, doktorunuz bir deri biyopsisi önerebilir. Biyopside küçük bir deri örneği alınır ve laboratuvarda incelenir. Biyopsi teşhisi doğrulayabilir ve diğer olası cilt bozukluklarını ekarte edebilir.

Beklenen süre

Sedef hastalığı uzun süreli bir hastalıktır. Ancak semptomlar gelip gidebilir.

Önleme

Sedef hastalığını önlemenin bir yolu yoktur.

Tedavi

Sedef hastalığı tedavisi şunlara bağlı olarak değişir:

 • Sedef hastalığı türü
 • Etkilenen cildin miktarı ve yeri
 • Her tedavi türünün riskleri ve faydaları

Sedef hastalığı tedavisi şunları içerir:

 • Topikal tedaviler . Doğrudan cilde uygulanan tedavilerdir.
  • Yağlama için yumuşatıcılarla günlük cilt bakımı. Bunlara petrol jeli veya kokusuz nemlendiriciler dahildir.
  • Kortikosteroid kremler, losyonlar ve merhemler. Bunlar, eller, ayaklar, kollar, bacaklar ve gövdede inatçı plaklar için orta ve yüksek mukavemetli formlarda verilebilir. Yüz gibi hassas cilt bölgeleri için düşük mukavemetli formlarda reçete edilebilirler.
  • Kalsipotriol ( Dovonex ) cilt pullarının üretimini yavaşlatır.
  • Tazarotene ( Tazorac ) sentetik bir A vitamini türevidir.
  • Kömür katranı
  • Pulları çıkarmak için salisilik asit
 • Fototerapi . Yaygın veya yaygın sedef hastalığı ışıkla tedavi edilebilir. Fototerapi, tek başına veya kömür katranı ile kombinasyon halinde ultraviyole B veya ultraviyole A kullanır.
  • PUVA adı verilen bir tedavi, ultraviyole A ışık tedavisini ışık tedavisinin etkinliğini artıran bir oral ilaçla birleştirir.
  • Lazer tedavisi de kullanılabilir. Tedavinin daha odaklanmış olmasını sağlar, böylece daha yüksek miktarda UV ışığı kullanılabilir.
 • A vitamini türevleri. Bunlar, vücudun geniş alanlarını içeren orta ila şiddetli sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Bu tedaviler çok güçlüdür. Bazılarının ciddi yan etkilere neden olma potansiyeli vardır. Riskleri anlamak ve yakından takip etmek çok önemlidir.
 • İmmünsüpresanlar. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini baskılayarak etki eder. Vücudun geniş alanlarını içeren orta ila şiddetli sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılırlar.
 • Antineoplastik ajanlar. Daha nadir olarak, bu ilaçlar (çoğunlukla kanser hücrelerini tedavi etmek için kullanılır) şiddetli sedef hastalığı için reçete edilebilir.
 • Biyolojik tedaviler. Biyolojikler, diğer tedavilere yanıt vermeyen sedef hastalığı için kullanılan daha yeni ajanlardır. Sedef hastalığına kısmen iltihaplanmaya neden olan bağışıklık sistemi tarafından yapılan maddeler neden olur. Biyolojikler bu maddelere karşı hareket eder. Biyolojik tedaviler oldukça pahalı olma eğilimindedir.

Bir Profesyonel Ne Zaman Aramalı

Sedef hastalığınız olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuza danışınız. Ayrıca sedef hastalığınız varsa ve reçetesiz satılan tedavi ile iyi sonuç vermiyorsa doktorunuzla iletişime geçin.

Prognoz

Çoğu hasta için sedef hastalığı uzun süreli bir durumdur.

Tedavisi yoktur. Ancak birçok etkili tedavi var.

Bazı hastalarda, doktorlar tedavileri her 2 ila 24 ayda bir değiştirebilirler. Bu, tedavilerin etkinliğini kaybetmesini engeller ve yan etki riskini azaltır.

Bir Cevap Yazın